Рецепти і випробування спеціальних тортів для кидання в пику

Торт в пику — це мегакрутий і несподіваний подарунок, і завжди доречна штука на будь-якій гулянці. Тим не менше, коли кілька років тому я захотів зробити такий торт другові на день народження, то не знайшов в інтернеті ні рецептів, ні навіть ніяких рекомендацій.

З того часу ніякої інформації так і не з'явилось, хоча вона потрібна, бо хороший торт в пику — це насправді далеко не так просто, як здається, а тому гарний рецепт — це важливо. Можна, ясно шо, піти в магазин, купити перший-ліпший торт і зарядити в пику ним, але якшо ви справді хочете зробити людині приємно своїм кидком, то над тортом доведеться заморочитись. Я кілька років хотів вивести один, чи кілька хороших рецептів тортів для кидання в пику, і влаштувати їхні випробування. Далі буде описано перші кроки в цьому напрямку — рецепти тортів, їх випробування і враження людей від кожного торта.

Теоретична частина

В той час, як просто хороший торт має бути лише смачним і гарним, критеріїв хорошого торту для кидання в пику є набагато більше:

  1. смак — торт в пику теж має бути смачним;
  2. м'якість — він має бути якнайбільш м'яким, шоб удар не був болючим;
  3. склад крему — при попаданні крему на одяг, він не має залишати плям, або принаймі, плями мають легко відпиратись;
  4. густина — торт не має стікати з лиця;
  5. специфічна комбінація шарів — після кидка, бажано, аби частина торту залишилась в руці і її можна було з'їсти іншим друзям.

Зрозуміло, шо найважливіша частина торту в пику — це верхній шар, бо удар припадає саме на нього. Він має бути з крему, крему має бути багато, і він має триматись високим шаром. З іншого боку — має бути якомога м'якшим і повітрянішим.

Після консультацій з мамою, ми вирішили, шо найкраще на верх підійде білковий крем. Він не жирний, тому має досить легко змиватись і не лишати страшних плям; його можна зробити досить пишним, шоб удар був м'яким; по-густині він теж цілком мав би підійти.

Ше я хотів спробувати крем з сиру маскарпоне. Він хоч і жирний, але мав би показати гарні результати по інших пунктах.

Був ше варіант зробити на верх зефірну масу (з м'якого, трохи рідшого зефіру), але ми подумали, шо зефір буде погано прилипати до лиця, а щасливе лице, вимазане тортом — одна з найважливіших штук в цій справі.

Тому в результаті я робив два варіанти тортів: один з білковим кремом, інший з маскарпоне. Коржі однакові — бісквіти. Комбінація шарів найпростіша — тупо один бісквіт, і зверху на бісквіті шар крему.

Рецепти

Для кидка в лице ідеально підходить кругла форма діаметром 18 сантиметрів. Далі всі рецепти будуть з розрахунку саме на такий розмір торта. Якшо треба більший/менший, пропорції треба буде трохи коригувати.

Бісквіт

…він і в Африці бісквіт, тому рецепту наводити нема сенсу, але для повноти картини хай буде:

  • 3 яйця
  • половина склянки борошна
  • третина склянки цукру
  • пів чайної ложки розпушувача

Яйця змішати з цукром і збивати міксером до густого стану. В іншій мисці змішати борошно і розпушувач. Потрохи просіювати борошно до збитих яєць, і поступово вимішувати його ложкою. Застелити дно форми пергаментом. Можна помастити маслом, шоб потім корж легше відстав. Залити тісто в форму, пекти при температурі градусів 150-200. Стежити, коли корж підрум'яниться, але не відкривати духовку, шоб він не осів. Витягнути, легенько відділити стінки бісквіту, витягнути з форми. Готово.

Білковий крем

  • 3 яєчні білки
  • 180 г цукру
  • 50 мл гарячої води
  • чверть чайної ложки лимонної кислоти
  • щіпка солі

В гарячу воду всипати цукор, мішати поки не закипить. Коли закипить, всипати лимонну кислоту, і легенько помішуючи, довести до 120 градусів. Якшо нема термометра для їжі, то перевірити готовність сиропу можна зачерпнувши трошки і капнувши в холодну воду — якшо сироп згортається і стає кулькою, то готово.

Поки вариться сироп, треба збивати білки з сіллю. Коли він стане вже білим і доволі густим, повільно вливати гарячий сироп і далі збивати до так званих «стійких піків».

Крем з маскарпоне

  • 200 г вершків 33% жирності
  • 250 г сиру маскарпоне
  • 100-150 грамів цукрової пудри (можна давати більше чи менше шоб було солодше/менш солодко)

Холодні вершки треба вилити в охолоджену посудину і збивати до густого стану. Додати пудру, збивати далі, поки консистенція не стане такою густою, шо аж тягнеться і тримає форму. Додати сир, розмішати до однорідної консистенції. Готово.


Трохи процесу:

Приготування бісквіту

Просіювання борошна

Випікання бісквіту

Бісквітні коржі

Білковий крем

Випробування

Умови випробувань: було троє респондентів, кожен з них мав отримати по два торти в пику, описати свої враження від кожного торта і поставити їм по дві оцінки: за смак і за тактильні відчуття. Оцінки ставили за п'ятибальною шкалою.

Відповідно, було шість тортів, три з білковим кремом, і три — з маскарпоне.

Група взуття на траві

Група взуття на траві

Респонденти:

  1. Василь, 24 роки, менеджер-бухгалтер;
  2. Віка, 23 роки, продавець-консультант, музикантка;
  3. Софія, 22 роки, фотограф, культурологиня.

В першій серії експериментів ми випробовували торт з сирним кремом.

Експеримент #1: торт з сирним кремом, Василь

Лице в сирному кремі

«Відчуваєш спочатку холод і як багато-багато крему тобі набивається в ніс. Смак приємний, ніжний. Запах я не відчув, бо в мене був ніс забитий кремом. І сильно заліпляє очі. Коли ти вже протер очі, все одно все розмито, бо, не знаю, крем напевно жирний був. Полуницю взагалі не відчув… А шоколад — вже потім, коли воно стікало, я облизувався, то та — відчув, шо там шоколад. Полуниці не було відчутно, і коржа тоже не було дуже відчутно. Найбільше — це відчуваєш, як крем набивається тобі всюди».

Смак: 4

Тактильні відчуття: 4


Експеримент #2: торт з сирним кремом, Віка

Лице після кидка тортом

«Ааа… Ну, в носа не попало. Було м’яко, не боляче, коржа я не відчула. Холодно. Смак крутий. Шоколад і полуницю не відчула».

Смак: 5

Тактильні відчуття: 4


Експеримент #3: торт з сирним кремом, Софія

Лице після кидка тортом

«Було смачно. Доволі м’яко, прохолодно, волого. В принципі, мені здається, шо цей торт підходить для кидання в лице, тільки якби він… якби він так не розлітався і не залазив в ніздрі, бо в ніздрі залазить і важко дихати. А так, доволі непогано».

Смак: 4

Тактильні відчуття: 3


Друга серія експериментів — торт з білковим кремом.

Експеримент #4: торт з білковим кремом, Василь

Лице в білковому кремі

«Цей напевно м’якший трохи. Важко вже сказати. Набагато легший, приємніший удар. Але нема такої прохолоди, як від попереднього, трошки слабша прохолода. Але головне, шо не набивається в ніс. І, не знаю, мені більше цей сподобався. І цей не так розлітається в боки. А ше він солодший».

Смак: 4

Тактильні відчуття: 5


Експеримент #5: торт з білковим кремом, Віка

Лице після кидка тортом

«Цей м’якший, і такий наче легший. Сирний є сирний, а цей по відчуттях легший. На смак він набагато солодший. І цей вже попав в носа. По м’якості удару вони приблизно однакові».

Смак: 4

Тактильні відчуття: 4


Експеримент #6: торт з білковим кремом, Софія

Лице після кидка тортом

«Цей торт явно солодший. Відчуття такі, ніби ти сметанкою намастився. Про смак — сподобалось, шо він солодкий. Не знаю, як по м’якості, мені шось важко оцінити, але по смачності, то цей кращий».

Смак: 5

Тактильні відчуття: 5

Висновки

Якшо подивитись на оцінки респондентів, то виходить таке:

  • торт з сирним кремом: бали за смак і балів за тактильні відчуття;
  • торт з білковим кремом: бали за смак і балів за тактильні відчуття.

Щодо смаку, то це, в принципі, суб'єктивно, комусь смачнішим здався солодкий білковий крем, а комусь — більш нейтральна на смак сирна маса.

Щодо тактильних відчуттів, то тут можна прослідкувати хоч якусь залежність — сирна маса нікому дуже не сподобалась, натомість білковий крем зацінили всі.

Постфактум я би оцінив ше такі характеристики тортів: в'язкість верхнього шару, легкість відмивання лиця та одягу, і вигляд лиця після кидка.

Сирна маса виявилась надто важкою і недостатньо в'язкою — під час кидка все, шо не потрапляє на лице, по інерції розлітається навколо.

Кидок тортом в лице

На коржі не лишається майже нічого, все злітає геть (зацініть вм'ятину від носа — якби корж був твердим, було б гірше):

Зелена чаша наповнена їжею

Білковий крем в цьому плані виграє, він в'язкий і липкий:

Кидок тортом в лице

Тому за в'язкість верхнього шару я би поставив сирній масі 3, а білковому крему — 4.

За легкість миття/прання так само: сирна маса — 3, білковий крем — 4. Білковий крем хоч і липкий, але зовсім не жирний, і легко змивається водою. Плями повинні відпиратись теж досить легко. З жирною сирною масою тут важче.

Чоловік тримає фрісбі в парку

За вигляд на лиці — обом по 4, обоє налипають на лице і тримаються там доволі пристойно.

Якшо підсумувати всі оцінки і порахувати середнє, виходить таке: 

  • торт з сирним кремом: балів;
  • торт з білковим кремом: бали.

Як і очікувалось, виходить, шо білковий крем рулить. Треба ше трохи побавитись з рецептом, аби він не був таким солодким, а в іншому — виглядає, шо це ідеальний верхній шар.

Які ше висновки можна зробити:

  1. Треба більше коржів. Після кидка все, або майже все, залишається на лиці або летить геть. В руках лишається корж з невеликим шаром крему, і це не дуже весело доїдати іншим друзям.
    Треба однозначно хоча би один додатковий шар. Тоді після кидка в руці залишиться ше два шари і смачна начинка між ними.
  2. Сильно паритись прикрасами для верхнього шару немає сенсу. Ну це і так ніби було ясно, але тепер ми пересвідчились на практиці. Ні шоколаду, ні полуниці майже ніхто ні разу не відчув. Є сенс напихати все смачне між нижніх шарів, а верхній шар робити просто з крему, ну і чисто символічно якось прикрасити.
  3. Діаметр 18 см цілком нормальний. Більшим торт робити нема сенсу.

Ось такі-от пиріжки. Є матеріали для роздумів, тому наступні версії тортів для кидання в пику мають вийти ше краще :)

Напиши коментар, трясця