Ровер vs. маршрутка

Людина йде по вулиці

У Львові нарешті випав якийсь більш-меншний сніг, температура опустилась нижче нуля, все як має бути взимку. Я вирішив, що пора вже закривати велосипедний сезон і пересідати на громадський транспорт. Вчора і сьогодні їздив по справах не ровером, а на ГТ і це жах :(. Я користуюсь ровером як засобом пересування півтора року, з них активно — трохи більше, ніж півроку. Тобто за останні 8-9 місяців я їздив громадським транспортом десь до десяти разів, тому дуже від цього всього відвик. Відвик від чекання на зупинці, від запихання в забиті двері, від слухання сварливих бабусь, від нюхання брудних мужиків, від хамства і всяких інших речей, які часто трапляються в громадському транспорті. Відвик від стояння в заторах. Відвик, що не можу точно розрахувати, за скільки часу я доберусь з однієї точки в іншу. Колись я теж завжди їздив містом на громадському транспорті, і це все здавалось для мене щоденною нормою. Ну тобто як нормою. Я розумів, що це ненормально, і так не має бути, але знав, що змінити тут шось важко.

Тепер, провівши стільки часу без маршруток, і знову повернувшись до них, я почуваюсь, ніби був сліпим і прозрів. Шоб я здох, як же ж стільки людей кожного дня їздить в таких страшних умовах, і не бачить, що є дуже простий вихід — пересісти на ровер. Громадський транспорт не конкурент велосипеду ні по швидкості, ні по зручності, ні, напевно, навіть по безпеці. Взагалі для пересування містом, принаймі таким невеликим, як Львів, ровер — це найкращий варіант. Але оскільки великого досвіду їзди по місту на машині в мене нема, порівнювати буду тільки з громадським транспортом.

Для початку: відео з експериментом, знятим у Львові два роки тому. В один і той самий час з однієї точки виїжджають автомобіліст, велосипедист, і пасажир автобуса. І до місця призначення, хто б міг подумати, першим приїжджає чувак на ровері :). Тут, до речі, пасажирів громадського транспорту називають «справжніми невдахами», чого б це :)

Так от, добиратись кудись ровером майже завжди виходить швидше, ніж це було б маршруткою, чи тим більше трамваєм/тролейбусом. Хіба крім тих рідкісних випадків, коли зараз вихідний, вечір, і ви на околиці міста, тобто дороги вільні по саме нікуди. Та й навіть у такому випадку на ровері на дорогу піде не набагато більше часу, ніж на автобусі. Або й менше. Залежить від того, як роверист буде вкручувати.

Отож, чому ровером швидше. Щоб добратись з точки А в точку Б громадським транспортом, треба дійти з точки А до зупинки, почекати на транспорт, їхати, дійти від зупинки до точки Б. А щоб добратись велосипедом, треба сісти на нього в точці А, їхати, і злізти в точці Б. Коли я тільки почав їздити на ровері, то дивувався тим, як швидко я кудись добираюсь. Наприклад, раніше я їздив в універ тролейбусом №2. Ось шлях від дому до універу, яким їде тролейбус. Наукова—Кульпарківська—Антоновича—Митрополита Андрея—Устияновича—Крушельницької—Університет, 7.9 кілометрів:

Живу я біля самої зупинки, універ теж біля самої зупинки, тому часом добирання до зупинок можна знехтувати. Чистий час їхання тролейбуса — ±35 хв. Чекати доводилось в середньому хвилин 10. Тобто разом час добирання був ±45 хвилин. На ровері цим самим шляхом я добираюсь за 20-25 хвилин. Тим самим шляхом. Тобто за рахунок того, що я не зупиняюсь на зупинках, і не стою в заторах, виграш часу уже 20-25 хвилин. Але ж я не тролейбус, тому можу вибрати собі який завгодно шлях :). Наприклад, Тролейбусна—Володимира Великого—Княгині Ольги—Сахарова—Коперника—Університет, це лише 5.2 км.

За таким маршрутом я доїжджаю до універу за 15 хвилин, якщо постаратись, можна і за 10. Шарите, яка різниця між 45 хвилин на тролейбусі і 15 хвилин на ровері?

Вчора їздив з Тролейбусної на Промислову. 25-им автобусом, який об’їжджає пів-Львова це зайняло мені 1 год 20 хв (включно з чеканням на автобус і дорогу до/від зупинки). Стояв в заторі і згадував, як я доїжджав туди ж на ровері за 25 хвилин. Назад — ше година. Шоб я здох два рази.

Група людей, які стоять у воді

Це все при тому, що я ніякий не спортсмен. Будь-яка середньостатична людина могла би доїхати за такий самий час, і чим більше їздити, тим легше їздити, тим більша твоя середня швидкість. Їздити з середньою швидкістю 20 км/год зможе будь-хто, навіть не потіючи, це зовсім не напряжно.

З швидкістю все ясно. Тепер комфорт. Останні роки львівський громадський транспорт поволі кращає. Але дуже і дуже поволі. Що в нас є. Трохи великих низькопідлогових автобусів. Напевно найкращі з них, це MAN'и на 18 маршруті, зручні, гарні, чисті. Є ще кілька більш-меншних автобусів, трохи нових ЛАЗів, які вже не дуже нові. З тролейбусами ситуація теж покращується. Є ті ж самі нові ЛАЗи + за останній рік Львів купив у різних чеських міст вже 8 секонд-хендних тролейбусів «Skoda». Вони не нові, але на вигляд і функціонально цілком круті.

Автобус, що сидить на боці будівлі

Автобус на міській вулиці вночі

А з трамваїв у нас є гордість всія України — Електрон T5L64.

Громадський транзитний автобус на міській вулиці

Крім цього з’являються різні корисні плюшки, такі як озвучка зупинок в транспорті, автомати з квитками (їх вже дуже багато), екрани, які в реальному часі показують час очікування на трамваї (поки що їх три, має бути більше), GPS-трекери, за допомогою яких можна відстежувати рух автобусів (на разі працює для трьох маршрутів на EasyWay, теж має бути більше), і тд. і тп. Ще у місті ставлять «розумні» світлофори, які мають створювати «зелену хвилю» для громадського транспорту. Запустити їх мають наступного року. Якщо комусь цікаві деталі про це все, раджу читати львівську гілку на форумі SkyscraperCity.

Тобто, як я вже писав, львівський громадський транспорт кращає. Але все одно він повна і абсолютна туфта, тому мені дивно, що досі так мало львів’ян пересіло на велосипеди. Я ось всього два дні поїздив, і в дідька, не витримую.

Стоїш, чекаєш. Потім по частинах запихаєш своє тіло в салон, тебе матюкають, когось ше матюкають, всі одне одного матюкають. Передаєш 5 гривень водію. Тобі не повертається решта. Ти тоді матюкаєш водія, водій матюкає тебе, матюкає ше когось, і можливо решта таки вертається. Стоїш на сходах, втиснутий в двері, їдеш. Потім ше кілька зупинок підряд виходиш, щоб випустити інших людей. Зрештою опиняєшся не в дверях, а вже в середині автобуса. Стоїш, їдеш. Водій мудак. Сидить такий в кепці, час від часу дзвонить комусь по мобільнику. Тісно. В 1% випадків тобі випадає щастя, перед тобою звільняється сидяче місце і поруч немає ні пенсіонерів, ні жінок, ні малюків, яким треба було би уступити. Але все одно на наступній зупинці заходить чудова мила бабуся, яка займе твоє місце і не подякує. Потім ти пропихаєшся до дверей, просиш водія зупинити на зупинці, він не чує, провозить тебе ше кілометр, весь той час матюкаючи тебе, і нарешті зупиняється. Ти вивалюєшся з маршрутки і полегшено зітхаєш.

Це, так би мовити, квінтесенція їзди на громадському транспорті :). Звісно, не кожна поїздка така, але з усім тим, шо я описав, доводиться стикатись, і то часто.


А тепер про зручність їзди на ровері. Тобто про незручність. Які незручності створює щоденна їзда на ровері? А ніяких :). Є різні думки, про те, що велосипедисти всі їздять мокрі, брудні і смердючі. Насправді, для їзди зі швидкістю 20 км/год треба десь такі самі зусилля, як для ходіння пішки. Тобто впрієте ви рівно настільки ж, наскільки би впріли, якби йшли ногами зі звичайною швидкістю. Правда, Львів горбате місто, тут є серйозні підйоми, але насправді заїжджати на них теж не складає особливих зусиль, для цього є ровери з передачами. Тому ровер це транспорт не тільки для бомжуватих студентів, а і для нормальних людей :). Можна і в банк на роботу їздити, в смокінгу і краватці. Чи в cукенці.

Особа, яка їде на велосипеді по міській вулиці

Особа, яка їде на велосипеді по міській вулиці

Ще одне відео зі Львова:

Дівчина їздить на роботу на велосипеді. Нічого, нормально виглядає ніби :)

Є ціла серія таких відео про львів’ян, які добираються на роботу на велосипедах. Робить їх наша Львівська міська рада, за що їм великий плюс. Взагалі у Львові напевно найкраще відношення до роверистів зі всіх міст України. Останні роки у нас, я б сказав, стрімко, розвивається велоінфраструктура. Велодоріжки, велопарковки, і тд. Не все робиться найкращим чином, але потрошки місто стає дружелюбнішим до велосипедистів, і це круто.


Далі, про безпеку. Виглядає так, що велосипедисти зовсім незахищені, і їздити по дорогах дуже небезпечно. Доля правди в цьому є, але не все так погано, як здається. Головне їздити за правилами, бути уважним, передбачуваним, ну і бажано якось мінімально себе убезпечити, тобто носити шолом :). За весь час в мене ше не було жодної аварії, було багато аварійних ситуацій, кілька дуже аварійних (ще трошки, і була б аварія). Але аварії жодної :). Хоч їжджу я швидко і не настільки безпечно, наскільки міг би.

Громадський транспорт, вочевидь, безпечніший, але насправді хтозна. Трамваї в нас ще у нормальному стані, та й великої аварії на трамваї не зробиш, на тролейбусі теж, а от знаючи в якому стані в нас більшість автобусів… :) Колеса відвалюються, двигуни загоряються, ше всяка туфта. Водії-юліїцезарі, які одночасно керують автобусом, рахують гроші, говорять по телефону, махають рукою зустрічному водію і п’ють каву.

Крім того всього, ровер — це корисно для здоров’я. Це приносить задоволення. Якщо катання на ровері не приносить вам задоволення, то ви дивна людина :). А ще це екологічно, ну і всяке таке :)


І ше одне, дуже важливе! За проїзд в транспорті треба платити, а на ровері їздити безкоштовно! :) Сам ровер, звісно, не безкоштовний, але є суттєва різниця між грошима, потраченими на купівлю ровера, і грошима, потраченими на проїзд в громадському транспорті. Коли ви купуєте ровер, ви отримуєте якусь матеріальну річ (тобто ровер) :). Його потім завжди можна продати і повернути собі гроші, якщо ви раптом розчаруєтесь в поїздках на велосипеді. А гроші, потрачені на проїзд просто зникають, і їх вже ніяк не вернеш :). Тобто можна заплатити 3000 ₴ за ровер, і далі на халяву їздити на ньому, і якшо шо, в будь-який момент продати, а можна кожного дня викидати 4-6 ₴ на вітер. Розумієте натяк? :)

А це просто слова ше одного львівського велосипедиста, велокур’єра:

Ранкова доставка, класний сніг, синє небо і трохи сонця, поспішати особливо немає куди, їдеш в своє задоволення. У дворах і на газонах водії гріють машини, пробують відчистити від намерзлого снігу, довбуть по шклу, змітають щітками та марно. Кругом корки, всі сигналять, навіть трамваї стоять в корках і підтримують водіїв своїм дзеленчанням, смішно так))), і купки людей на зупинках виглядають маршрутки вимахують щось руками, холодні якісь такі і недобрі з самого ранку понеділка, а ще в них погляди дивні)). Їхали б вони всі роверами(наголос на "е"), і настрій був би кращий, і погляд веселіший. Вдалого всім дня,нє))?

Для тих, хто хоче пересуватись на ровері, і не знає, з чого почати, є крутий сайт Велосипедом на роботу. На сайті є багато корисного, раджу почитати.

Ну, пересідайте на ровери :). Головне спробувати, а потім ви потрошки звикнете, і більше не захочете користуватись ГТ. Позичте ровер в когось, на тиждень, і спробуйте поїздити. Вам сподобається. Маєте гроші — купіть. Продати завжди можна буде. Але продавати ви не захочете,  хіба шо, аби купити інший :)

Цю зиму ше якось перетерплю, а наступного року вже точно буду достатньо суровим мужиком, щоб їздити на велосипеді весь рік.

А коли прийде весна, ви теж приєднуйтесь :)

Напиши коментар, трясця