Трамвайно-тролейбусні квиточки

Я тут трохи колекціоную трамвайно-тролейбусні квиточки, і от прийшов час їх всіх відсканувати та систематизувати. Колекціонувати саме квиточки дуже вигідно, бо це дешево, вони займають мало місця, їх легко надсилати поштою, і їх цікаво розглядати і порівнювати. Це як марки, тільки не так банально :). Зараз в мене є разом десь 200 квиточків, з них десь близько ста — різні. Особисто я купив десь квитків 25-30, а решту надсилали поштою друзі, твіттеряни, і друзі-твіттеряни з інших міст, за що їм дуже дякую :). Більшість квиточків — з електротранспорту, але є і з автобусів, маршрутних таксі, метро, навіть з катерів :)

Кількість квиточків по країнах і містах:

  • Україна — 72 
    • Львів — 11
    • Дніпропетровськ — 4
    • Чернівці — 4
    • Донецьк — 2
    • Херсон — 2
    • Крим — 14 
      • с. Молочне — 1
      • Севастополь — 6
    • Київ — 6
    • Луцьк — 6
    • Одеса — 3
    • Полтава — 1
    • Рівне — 5
    • Слов’янськ — 1
    • Суми — 1
    • Тернопіль — 2
    • Вінниця — 2
    • Запоріжжя — 5
    • Житомир — 1
  • Білорусь — 21 
    • Брест — 1
    • Гомель — 13
    • Мінськ — 7
  • Кіпр — 1 
    • Пафос — 1
  • Чехія — 1 
    • Прага — 1
  • Франція — 2 
    • Париж — 2
  • Італія — 1 
    • Рим — 1
  • Польща — 1 
    • Вроцлав — 1
  • Росія — 6 
    • Нижній Новгород — 3
    • Санкт-Петербург — 2
    • Вороніж — 1

Під катом мало тексту і багато-багато зображень :)

Почну з львівських квиточків.

Це найдавніший львівський квиточок, який у мене є. Кілька років тому проїзд коштував 75 копійок, зараз він вже вдвічі дорожчий. В ті часи на квитках вже був захист від підробок, зліва є область, яку треба було стерти монеткою, і якщо би там проявився напис «квиток», це означало би, що він справжній.

Цікаво спостерігати, як в різні часи на львівських квиточках писали то «незакомпостований», то «незакомпостерований», то «незакомпостируваний». Правильно казати «компостирувати» і, відповідно, «незакомпостируваний». Але майже всі користуються словом «компостувати», хоч воно насправді походить від слова «компост», і означає «удобрювати», наприклад, город :)

Потім проїзд подорожчав до гривні, а пільгові квитки були по 50 копійок. Тут вже пишуть «незакомпостерований». І на якийсь час на звороті стали друкувати страшилки для шахраїв.

Потім перестали страшити, натомість почали дякувати за оплачений проїзд:

Повний квиток тих часів:


Потім забрали і захист, і подяку. 

Потім проїзд подорожчав до 1.25 ₴. І перед Львівелектротрансом постала проблема, якою зробити вартість пільгового квитка? Пільгові квитки завжди були вдвічі дешевшими за повні, але ж 1.25 на два не ділиться. Спочатку вартість пільгових зробили 65 копійок, але, за кілька днів передумали і змінили — 60 копійок. Але квиточки з написом «65» вже були випущені, і щоб не втрачати їх, хтось додумався хитро замалювати цифру «5» овалом фарби. Якийсь час всі пільгові квиточки виглядали так (з-під «нуля» проглядається цифра «5»):

Коли стара партія квиточків закінчилась, надрукували нормальні:

Далі дизайн квиточків кардинально змінився, і станом на зараз вони виглядають так:

Вперше за багато років змінили форму квитка. Мені подобається, довгі квитки зручніше компостувати :). На звороті так само друкують «Дякуємо за оплачений проїзд». Повні квитки зараз виглядають так само, тільки вони синьо-фіолетового кольору і на них є захисна голографічна смужка. А пільгові можна підробляти :)

Бонус. Квиточок зі «Старенького трамвая» (це таке кафе).

І трансферний автобусний квиток. Якийсь час у Львові діяла така система: були «радіальні» маршрути (автобуси на яких їздили з околиць міста до центру і назад), при посадці в такі автобуси можна було попросити у водія трансферний квиток — він давав право безкоштовно пересісти на інший радіальний автобус. Це щоб мати змогу добиратись з однієї околиці Львова в іншу через центр, і не платити двічі. Потім це відмінили.

Далі дніпропетровські квиточки.

Тут про компостирування нічого не пише, вочевидь, в них нема компостерів, а квиточки продають кондуктори в транспорті.

У Дніпропетровську зворот квиточків використовують для реклами. Наскільки я знаю, майже всюди (чи навіть всюди) електротранспорт працює в збиток. Тому вони намагаються заробляти на всьому, чому можна. У Львові реклама є тільки на трамваях, а тут і на квитках. Звісно, приємніше бачити на звороті подяку за оплачений проїзд, але варіант з рекламою, принаймі, кращий, ніж просто чистий зворот (бо електротранс заробить гроші на рекламі і за рахунок цього, можливо, покращить якість своїх послуг… :)).

Чернівці. Цей квиточок був першим в колекції, саме на нього я подивився три роки тому і подумав: «хмм, цікаво, а як виглядають квиточки в інших містах?»

А це був останній квиточок в котушці:

В Чернівцях на квиточках теж друкують рекламу. Тільки тут це роблять набагато ефективніше :). Такого я більше ніде в Україні не бачив. На перший погляд навіть не ясно, що це квиток :)

Тут навіть на тролейбусі, намальованому на квитку, теж реклама! :)

Наступний — Донецьк.

Кльові, кольорові.

Реклама теж є.

Херсон. Тут, щоб не помилитись, пишуть «без компостера не дійсний».

Є багато квиточків з Криму. Тут зворотній бік квитків також використовують, але дуже рідко для реклами, в основному — для оголошень електротрансу, наприклад, про набір водіїв тролейбусів:

В Криму, що дуже цікаво, є міжміська тролейбусна лінія. Вона проходить по трасах від Сімферополя до курортних містечок, Алушти, Ялти і тд. Кримська тролейбусна мережа — найдовша у світі! Її протяжність складає 86 км. Про кримський тролейбус є стаття у Вікіпедії. Кримські квиточки, відповідно, діляться на міські та міжміські і відрізняються ціною.

Також в Криму крім разових квитків бувають проїзні на один день. Вони дорожчі, але з таким квиточком можна їздити цілий день, скільки захочеш.

У Севастополі є ще такий громадський транспорт, як катер :). Квиточки з катерів:

Що дивно, квитки на кримські тролейбуси надруковані російською, на севастопольські катери — теж, а от на севастопольські тролейбуси — українською.

Крим такий дивовижний, що в ньому є не тільки найдовша тролейбусна мережа у світі, а ще й — пабабабам — одна з найкоротший трамвайних ліній у світі! Знаходиться вона у селі Молочне, і її довжина лише 1480 метрів. Заходиш на кінцевій, 5 хвилин їдеш, і ти вже на іншій кінцевій :). Причому там якраз і є тільки дві зупинки, дві кінцеві, і все :). Про трамвай Молочного теж є стаття у Вікіпедії. А ось квиточок звідти, на вигляд зовсім непоказний:

Київ, як столиця, має одні з найгарніших і «найдорожчих» на вигляд квитків :). Тут вже давно є захисні голографічні стрічки, тут нема граматичних помилок, нема реклами, зате є візерунки на звороті.

Луцьк.

Одеса. Ніби і все те саме, що у середньостатичного українського міста, але чимось вони особливі.

Полтава. Судячи з ціни і примітивності, давній квиточок. У Львові квитки такого плану перестали ходити років десять тому.

Рівне. Тут теж нічого особливого. Нудно.

Місто Слов’янськ. Якшо чесно, я про нього навіть не чув, поки не отримав звідти квиточок. Це місто на Донбасі, районний центр. Напевно небагато в Україні є районних центрів з тролейбусом, тому це круто.

Суми. Знову той самий заїжджений дизайн.

Тернопіль. Тут дизайн оригінальніший, але…

…але, тут, мало того, що пишуть «незакомпостований», так ще й роблять помилку в цьому слові, і виходить «незакомпастований». Шоб я здох.

Тепер Вінниця. Тут квиточки схожі на львівські.

Запоріжжя. Тут, квитки, знову ж таки, такі самі, як і в багатьох інших містах. Нічого нового.

Підняли вартість проїзду — не викидати ж старі квиточки, можна на кожному з них штампом проставити нову ціну :)

Житомир.

Ще є якийсь квиточок на автобус «Політ». Наскільки я знаю, це автобус, який курсує між аеропортом «Бориспіль» і Києвом. Але 25 ₴, то якось дорого. І ше й на вигляд такий бомжацький.

Якщо хтось дочитав до цього місця, то далі буде трошки різноманітніше :). Українські квиточки закінчились, тепер інші країни.

Білорусь.

Спершу Брест. На звороті різна корисна інформація. Вартість проїзду на квитку не вказана, тому її можна міняти, не змінюючи вигляд квитків.

За цілу купу квиточків з Гомеля і за решту білоруських квиточків дякую Ільї @tsimokhin, який відправляв мені їх за будь-якої нагоди :)

На деяких квиточках на звороті пишуть різні цікаві факти про місцевий електротранспорт:

На деяких вказують не вартість, а просто 100% або 50% (повний і пільговий). Вигляд квитка так само не прив’язаний до вартості проїзду.

Але виглядає смішно, 100% тралейбус, 50% тралейбус :)

Проїзний на місяць. В різних країнах існують різні дурні закони, наприклад, в Білорусі заборонено вкладати проїзний у футляр :)

Проїзні на декаду (десять днів):

Мінськ. Тут вказано вартість, можна вкотре посміятись з кумедних білоруських цін.

Далі Кіпр, квиточок з міста Пафос :). Коштує ціле євро — бо у всіх нормальних країнах разові поїздки на транспорті дорогі. Разовими поїздками користуються туристи, а місцеві жителі купують проїзні на місяць і більше, або користуються електронними квитками, для них вартість проїзду виходить набагато дешевшою.

Чехія, Прага. Тут є помилка, на звороті другий рядок знизу, слово «first» :)

До речі, усі закордонні квиточки, які я маю, зроблені з цупкого паперу, а не з туалетного, як більшість українських. Цупкий квиточок можна сміливо запихати в кишеню, не боячись, шо він зіжмакається там в кульку, порветься, чи щось таке. Але у квиточків з туалетного паперу є свій плюс — якщо їх кинути на землю, то з перших дощем вони розчиняться. А цупкі залишились би валятись.

Франція, Париж. Ці взагалі якісь картонні.

Італія, Рим. Правда, це метро, а не трамвай чи тролейбус. І цікаво, навіщо там поля для введення. Прізвище, ім’я і дата народження (напевно).

Польща, Вроцлав.

Росія.

Місто Нижній Новгород:

Пам’ятаєте квиточок-рекламу з Чернівців? Нижній Новгород усіх перевершив:

Та-та, це не рекламний флаєр, а квиток, він ось там, у верхньому лівому куточку :)

Санкт-Петербург. Якісь допотопні квитки.

Вороніж:

Не знаю, звідки цей квиточок, але це дуже круто. Автобусне депо домовилось з мережею піцерій і разом вони зробили таке. Для піцерії це реклама, а для автобусного депо вигода — бо для людей ця акція — зайвий стимул купити квиток і оплатити проїзд.

Ось і все. Частину квиточків пропустив, бо лінь :)

UPD 22.01.2018. Пару днів тому мені написав Микола з Києва, який теж колекціонує квиточки і запитав, чи не хочу я помінятись з ним деякими екземплярами. А я вже років два як перестав цікавитись цим, останнім часом зовсім не дивився до своєї колекції, і поповнювалась вона хіба шо коли якісь знайомі по інерції віддавали мені свої квитки з цікавих місць. Тому я подарував всю колекцію Миколі. Було трохи шкода, але хай краще вона буде в хороших руках, ніж просто лежить в шухляді.

З часу написання цього запису в мене з'явились квитки ше з Берліну, Дрездену, Вроцлава, Мальме, Будапешту, Нью-Йорка, Познані, Жешува, Перемишля і ше можливо звідкись.

Напиши коментар, трясця